piątek, 21 lutego 2014

Rodzaje trądziku

Zmiany skórne wywołane trądzikiem dotykają dużą część populacji - niezależnie od stanu majątkowego, warunków życia czy predyspozycji genetycznych. Wyróżniamy bowiem kilka rodzajów trądziku, a każdy z nich ma nie w pełni wyjaśnioną patogenezę.

Trądzik młodzieńczy

Bolączka nastolatków. Nierzadko jest to powód przykrych wydarzeń - niestety, dzisiejsza młodzież jest bezlitosna. A przecież nie mamy żadnego wpływu na to, że akurat nas dotknęła ta przykra choroba. Jest ona wynikiem zmian hormonalnych powstających w okresie dojrzewania, co wywołuje nadmierną aktywność gruczołów łojowych twarzy i w efekcie wywołuje zmiany trądzikowe. Najczęściej przechodzi wraz z wiekiem, lecz zaniedbanie tego problemu może wywołać nieestetyczne blizny na twarzy.

Trądzik różowaty

W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, trądzik różowaty to schorzenie występujące u osób dojrzałych i jest to choroba przewlekła - tzw. dermatoza. Polega na występowaniu wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych. Powstawanie tego rodzaju trądzika jest determinowane przez czynniki środowiskowe oraz możliwości układu odpornościowego. Konieczne jest podjęcie leczenia - niestety, ze względu na trudną ocenę przyczyn, najczęściej leczy się objawowo.

Trądzik chlorowy

Wydawałoby się, że nazwa tego schorzenia od razu wyjawia nam jego pochodzenie. Niestety, powstawanie tego rodzaju trądziku nie jest efektem uczulenia na wszechobecny chlor. To efekt tzw. ekspozycji na dioksyny, które wywołują ten zespół zmian dermatologicznych. W tym przypadku skóra twarzy i małżowin usznych jest nieregularnie wzniesiona, na niej stwierdza się występowanie licznych zaskórników, tworzących stwardniałe skupienia i zgrubienia.

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy jest to dolegliwość skórna, która dotyka dziecko w pierwszych miesiącach życia. Na szczęście, jest to schorzenie bezbolesne i najczęściej przechodzi bez większych komplikacji. Objawia się on powstawaniem krostek i wykwitów w okolicy twarzy i szyi, ale jego przyczyna nie jest znana. Zaleca się mycie skóry tzw. emolientami zamiast zwykłego mydła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz